• +36 30 2180 271

  • info@maxiklima.hu

  • Miskolc

2

Jó ha tudja

Szereléssel kapcsolatban:

A kivitelezés még a split rendszerű klimák esetében is több órát vehet igénybe. Érdemes úgy időzíteni, hogy egy esetlegesen elhúzódó szerelés sem okozzon kellemetlenséget! (Szabadnap, szabad délelőtt vagy délután). Mivel a rendszer egy beltéri egységből és egy kültéri egyséből áll így a falazatot minden esetben átkell fúrni. Ez több percen keresztül tartó jelentős zajjal járhat. Ezért társasházak, lépcsőházak esetében a berendezések felszerelését a lakóközösség nyugalmának szem előtt tartása miatt 18 órakor minden esetben abbahagyjuk. Ezekben az esetekben a munka azt követő reggelen vagy egy újabb egyeztett időpontban folytatódhat.
Kérjük a készülék leendő helye környékéről elpakolni sziveskedjen, amennyiben ez nem valosítható meg kérem erről előzetesen értesítsen minket, hogy számolni tudjunk az ehhez szükséges többlet idővel.

Honnan tudom melyik klíma a jobb?

EER /COP kontra SEER/ SCOP

A klímaberendezések energia hatékonysági jósági fokát azzal tudjuk jellemezni , hogy a befektetett elektromos teljesítményből mennyi hűtési , illetve hőszivattyús berendezések esetén mennyi fűtési energiát lehet nyerni. A kivett teljesítmény és a befektetett teljesítmény hányadosa ad meg egy az adott készülékre jellemző értéket. A klímaberendezés és a klímaszerelés megrendelése előtt érdemes áttekinteni ezeket a tényezőket .

2013 január 1. előtt könnyebb volt kiszámolni ezt egyszerű osztással fix értékekkel , addig a hűtést az EER , a fűtést klímával COP értékkel jellemezték . Ezek jellemzően 2,5 és 4 közötti értékek voltak , amik alapján besorolták a készülékeket . Ez egy fix értékkel számított hányados volt , mint például egy gépkocsi fogyasztása 80 km/órás állandó sebességnél .

2013 január 1. után a fix értékeket felváltották a szezonális és lokális értékekkel kiigazított számított módszer. A szezonális értéknél figyelembe vettek hidegebb és melegebb napokat is , lokális érték alapján Európát három területre osztották az éghajlat szempontjából és ez alapján egy bonyolult számítási logika alapján jön ki a klíma berendezésre jellemző érték. 2014 január 1. után tilos behozni az Európai Unió területére olyan készüléket amelynek a szezonális hűtési hatékonysági foka (SEER) 6 kW-os készülék hűtőteljesítményig ,nem éri el minimum az SEER 4,6 , a 6 kW-os készülék hűtőteljesítmény felett a minimum SEER 4,3 értéket.

Fűtési üzemmódban a COP tényezőt a szezonális fűtési hatékonysági fok , az SCOP váltotta fel. Nem hozható be olyan készülék amelynek a szezonális fűtési hatékonysági foka (SCOP) 12 kW-os készülék fűtőteljesítményig ,nem éri el a SCOP a minimum 3,8 értéket.

Készülék besorolások az SEER érték alapján :

A+++ :SEER >= 8,5

A++ : 6,1 <= SEER < 8,5

A+ : 5,6 <= SEER < 6,1

A : 5,1 <= SEER < 5,6

B : 4,6 <= SEER < 5,1

C : 4,1 <= SEER < 4,6

D : 3,6 <= SEER < 4,1

E : 3,1 <= SEER < 3,6 Készülék besorolások az SCOP érték alapján : A+++ :SSOP >= 5,1

A++ : 4,6 <= SCOP < 5,1

A+ : 4,0 <= SCOP < 4,6

A : 3,4 <= SCOP < 4,0

B : 3,1 <= SCOP < 3,4

C : 2,8 <= SCOP < 3,1

D : 2,5 <= SCOP < 2,8

E : 2,2 <= SCOP < 2,5

A készülékekre vonatkozó értékek évről évre szigorodtak és szigorodnak . A mostani előírásokat az inverteres gépek tudják csak teljesíteni.

A behozott készülékeket el kell látni az energia tanúsítványukkal , amelyben az importőr garantálja a minősítést és ezek alapján tud dönteni a tudatos vásárló a megvétel előtt.

Klímákban használt gázokról:

A környezetvédő hűtőközegek megértéséhez érdemes tisztában lenni a GWP érték fogalmával. A globális felmelegedési potenciál azt mutatja meg, hogy mennyire járul hozzá a vegyi anyag a globális felmelegedéshez, vagyis hatása mennyivel haladja meg a CO2 molekula hatását. Érdemes tisztában lenni azzal, hogy ez nem ad pontos értéket, hiszen hozzá kell számolni a klíma üzemeltetéséhez szükséges áram termelésekor keletkező CO2-t is, mely szintén fokozza az üvegházhatást.

A sokat emlegetett R32-es hűtőközeg egy környezetbarát gáz, a speciálisan tisztított fluorid. Ennek GWP értéke sokkal alacsonyabb, mint az R410A és több, már betiltott hűtőközegé. Sok klíma még az R410A hűtőközeggel van feltöltve, melyet 2010 óta használnak a cégek az R22 felváltására. Ugyan ez sem járul hozzá az ózonréteg elvékonyodásához, de magas GWP értékkel rendelkezik. Kétségtelen, hogy biztonságosan használható, de érdemes róla tudni, hogy például tűzesetkor mérgező gázok keletkezhetnek belőle.

Ezzel szemben az R32 egy szagtalan, gyúlékony gáz, de gyúlékonysága nagyon alacsony és még közvetlen tűz esetén sem gyullad meg. A japán klímagyártók alkalmazták először, s egyre több cég dolgozik azon, hogy a korszerű, környezetbarát megoldás kerüljön a piacra készülékeik esetében. Klíma választás alkalmával tehát érdemes az új hűtőközeg mellett dönteni, hiszen értékei kiválóak, s a környezetvédő megoldásért cserébe nem kell lemondani a hatékonyságról. Természetesen nem mehetünk el az energiatakarékos működés mellett sem, hiszen ezzel nem csak pénztárcánkat kíméljük, de környezetünket szintén.

A karbantartás fontossága:

A légkondicionálók kiváló tenyésztési alapok lehetnek a(penészgombák) baktériumok és Vírusok számára. A por lerakódik a hűtőbordákra, majd nedves lesz, mivel a légkondicionálók kondenzálják a vizet a levegőből. A nedves por nagyon jó táptalaj a penészgombák és baktériumok növekedéséhez. A légkondicionálók rendszeres tisztítása javíthatja családja egészségét, távol tarthatja családját a betegségektől ,allergiától és javítja a klíma berendezés hatékonyságát .

A klíma berendezések esetében nagyon fontos a rendszeres klíma tisztítás és karbantartás. A klíma tisztítás nem csak higiéniai okok miatt fontos, de befolyásolja a készülékek élettartalmát, és még azt is, hogy mennyibe kerül Önnek az üzemeltetés. A garancia időtartama alatt, a klíma tisztítás és a karbantartás elvégzése a legtöbb gyártónál a garancia feltétele.

A klíma készülékeken működés közben nagy mennyiségű levegő megy át. A szoba levegője kb. 10-15 percenként megfordul a klímában, magával hordva a port, polleneket, virágport, penészt és sok minden mást.
Minden klímában van szűrő, amely a por egy részét felfogja. A szűrőt azonban a lerakódó kosz eldugítja – ha nem tisztítják meg. Mivel egyre kevesebb levegő megy át a szűrőn, ez rontja a klíma hatásfokát és Önnek több pénzébe kerül a hűtés.

Még ennél is nagyobb probléma, hogy a szűrőn a por egy része átjut, és a klímában rakódik le. A lerakódó por pedig kiváló hőszigetelő! Ez tovább rontja a klíma hatásfokát, Ezzel együtt romlik a hűtő hatás, és a ideális hőmérséklet eléréséhez a klímának egyre többet kell működnie, ezen felül a berendezés meghibásodáshoz vezethet , és a kompresszor csere ára szinte megegyezik egy új klímáéval.

Kórokozók a klímában:

A hatékonyság romlása mellett komoly problémát okozhat, hogy a légkondicionálóban lévő nedves poros közegben több baktérium is elszaporodhat. A Legionella nevű baktérium – amely az úgynevezett légiós betegségért felelős – a légkondicionáló hűtővizében szaporodik el, ha azt nem tiszttatja meg. Ez a baktérium atípusos tüdőgyulladást okozhat súlyos következményekkel.
A Legionella baktérium által okozott megbetegedés enyhébb változata influenza szerű tünetekkel jár. Lehet, hogy Ön is átesett már ilyen fertőzésen, és ki sem derült, hogy nem vírus, hanem az elkoszolódott légkondicionálóban kitenyészett baktérium okozta.

A baktériumok mellett gombák is elszaporodhatnak. Ezért a légkondicionáló tisztításánál körültekintően kell eljárni. Nem elég a szűrő lemosása, fontos az egész rendszert fertőtlenítése. A gombák ugyanis bármilyen kicsi, nedves területen szívesen megtelepednek. Különösen nagy veszélyt jelent az Aspergillius, ami igen elterjedt gombafaj. A spórák belélegzésével a szervezetbe juthat, és a tüdőbe, az orr- és arcüregbe fészkeli be magát, és okozhat megbetegedést.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük